Chalupa
v Dolní Suché
Knihy o výchově
a vzdělávání

Plavání předškolních dětí

(Plavání pro děti od půl roku do 4 let)

Školní rok 9/2023 - 6/2024

Kurz Podzim 2023 - Termín:  18. 9. 2023 – 2. 2. 2024  

Kurz Jaro 2024 - Termín:  5. 2. 2024 – 14. 6. 2024  

Neplave se:  v den státních svátků a v prosinci od 18. - 31.12. 2023 a v době jarních prázdnin 19. - 25.2. 2024  

---Lekce trvá vždy 30 minut --- (změna lektora vyhrazena)
Plavání předškoláků (4–6 let) pondělí 15,30–17,30 Bazén Černošice Nikola Ottomanská
Plavání předškoláků (4–6 let) úterý 15,00–15,30 Bazén Dobřichovice Michal Ottomanský
Plavání předškoláků (4–6 let) středa 15,30–17,30 Bazén Černošice Soňa Pellerová
Plavání předškoláků (4–6 let) příjem přihlášek - volná místa středa 15,30–16,00 Bazén Dobřichovice Katka Trnková
Plavání předškoláků (4–6 let) čtvrtek 16,45–18,15 Bazén Dobřichovice Nikola Ottomanská

V plaveckých kurzech pro předškoláky vedeme dítě především k bezpečnému chování v bazénu. Jedná o sportovní aktivitu a každá lekce je řízená lektorem. Nejedná se o koupání.... Rozvíjíme plavecké schopnosti dětí, dbáme na dobré fungování vztahů ve skupině a předáváme dětem radost, aby si z každé lekce plavání odneslo i kus dobré nálady.


Co se dítě naučí?

  • bude znát jednotlivé plavecké způsoby (kraul, znak, prsa)

  • zdokonalí své plavecké dovednosti (např. plavecké dýchání, splývání na prsou a zádech)

  • zlepší svou fyzickou i psychickou kondici

  • dokáže se orientovat pod vodou po skoku či pádu do hloubky

Jak lekce probíhají a na co nezapomenout

Na lekci prosím přiveďte své dítě alespoň s desetiminutovým předstihem. Nezapomeňte na ručník, plavky a gumovou obuv, která vám usnadní pohyb v šatnách a sprchách. Před vstupem do bazénu prosím dohlédněte na své dítě, aby se s použitím mýdla osprchovalo. Lekce trvá 30 minut a je vedená kvalifikovaným lektorem. Děti jsou rozděleny do skupin podle věku a plaveckých dovedností.

pan Antonio si nevzal horní díl plavek

Ottománkův přístup

Zdravotní hledisko

Plavání předškolních dětí zlepšuje jejich psychomotorický vývoj. Má pozitivní vliv na srdce, cévy a činnost střev a napomáhá ke správnému držení těla. Pobyt ve vodě přispívá také k bezproblémové funkci imunitního systému.

Bezpečnost

Dítě se učí zvládat nepříznivé podmínky a nenadálé situace, např. pád do vody.

Relaxace

Vodní prostředí má blahodárný vliv také na duši. Bazén je místo, které přímo vybízí k navázání kontaktu mezi dětmi ve skupině.

Plavání jako celoživotní sportovní aktivita

Plavání je aktivita pro každého. V bazénu budujeme svou fyzickou zdatnost a uchováváme ji do vysokého věku.

Provozní řád

Hlavní hygienické zásady, náhrady omluvených lekcí, storno podmínky... Pečlivě přečtěte základní informace zde.

Co klienti říkají na plavání v Ottománku?

Lekce plavání jsou nápadité, děti se nikdy nenudí. Zároveň jsou lekce odborně vedené. Na svých dětech vidíme kontinuální rozvoj plaveckých dovedností. Vytvořily si pěkný vztah k vodě a také zdravý respekt k ní. Náš nejstarší syn si prošel vývojem od nadšení z vody, přes přechodný strach z potápění, až po fascinující chuť být víc času pod vodou než nad ní. Do plaveckého klubu Ottománek chodíme už čtvrtým rokem, nyní se třemi dětmi, a oceňujeme stabilitu přístupu a nabídky.

Ondřej a Lucie Paříkovi

Ceníme si kvality vedení plaveckých lekcí, a to jak u našeho nejmenšího Tomáška, tak u starších dětí, na jejichž hodinách jsem byla několikrát přítomna a přesvědčila se o milém přístupu. Všechny mé děti se naučily nebát se vody, to považuju za nejdůležitější. Starší děti již ovládají základní plavecké styly, a to takovým způsobem, že i já bych se od nich mohla učit! Nejvíc můžu pozorovat, jak se změnil vztah k vodě u Tomáška. Lekci od lekce si je jistější. I když mi ještě neumí pořádně říct, jak moc si plavání užívá, poznám to na něm. Starší děti u žádného jiného kroužku nevydržely tak dlouho! I můj přístup k plavání je jiný, začínám se mu věnovat konečně víc a velmi mě to baví.

Petra Hlavičková

Plaveckých kurzů se naše děti začaly účastnit už v batolecím věku. Oceňujeme zejména laskavý a přátelský přístup a zároveň důslednost lektorů. Během několika let jsme na kurzech plavání poznali všechny lektory z plaveckého klubu Ottománek.

Lektorka Nikolka mile a hravě provedla mladšího potomka plaváním v nejútlejším věku, Vlaďka obě děti citlivě, vnímavě a systematicky doprovázela v období předškolním. Coby školáků se dětí ujali Michal s Tomášem, kteří kamarádsky, s vtipem, nadhledem a jasnými pravidly ukázali, jak vypadá opravdový plavecký trénink.

Cílem plaveckých kurzů je naučit dítě zvládnout technicky správně alespoň jeden plavecký styl, ovšem už po několika lekcích jsme mohli pozorovat zlepšení orientačních schopností, paměti, rovnováhy, koordinace pohybů a zvyšování svalové síly našich malých plaváčků. Lektoři děti obohatili také o nové básničky, říkanky a hříčky. Naprosto přirozeně došlo u našich potomků k rozvoji kázně, vytrvalosti a vůle.

Na jednotlivé lekce se děti těší i pro nápaditě zvolené hry s využitím rozmanitých plaveckých pomůcek. Kromě samotného plavání získávají děti i sociální dovednosti (např. první samostatný nákup svačinky u baru v herně, kde relaxují po plavání).

Starší potomek se díky několikaletému výcviku stal výborným plavcem, miluje potápění. Mladší zatím piluje jednotlivé styly, ale pobyt ve vodě si náramně užívá.

Radka Krausová